شبکه توزیع محتوا (CDN) چیست؟

☁️ شبکه توزیع محتوا (Content Delivery Network) چیست؟

👑 مخصوص وب دیزاینر ها

‏ℹ️ خرید شبکه توزیع محتوا و فعالسازی آن در نهایت منجر به افزایش سرعت دسترسی به اطلاعات می شود. حالا اینکه چه ترفندی برای دسترسی به داده ها با سرعت بالا به کار رفته سوالی است که با داشتن کارکرد cdn متوجه آن خواهید شد. وقتی یک شبکه cdn ساخته میشه سرورهایی در نقاط مختلف جهان و در کشورهای مختلف با طول جغرافیایی مشخص و تعیین شده ای کانفیگ و مستقر می شوند در نهایت با دریافت داده ها از سرور اصلی و ذخیره آن به صورت کش شده بر اساس موقعیت جغرافیایی بازدیدکننده که بر اساس ISP مخابراتی کاربر شناسایی میشود، داده ها را از نزدیک ترین cdn به کاربر تحویل خواهند داد تا کاربر با سرعت بیشتری به این داده ها دسترسی داشته باشد. به همین دلیل هست که اگر سایت هایی نظیر گوگل را که از CDN استفاده می کنند باز کنید می بینید که خیلی سریع در کوتاه ترین زمان ممکن در دسترس قرار می گیرد اما در مقابل سایتی که سرور آن در نقطه جغرافیایی دورتری قرار دارد با سرعت کمتری لود می شود. حالا که تقریبا با تکنولوژی cdn آشنا شدید در ادامه به بررسی کامل تر آن خواهیم پرداخت.

💤 به عبارتی ساده تر:

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد تکنولوژی cdn مخفف Content Delivery Network می باشد. در واقع CDN یک شبکه توزیع محتوا است. سرورهایی در نقاط مختلف جغرافیایی قرار می گیرند و با توجه به اینکه کدام سرور به موقعیت بازدیدکننده سایت نزدیک تر است به درخواست ها پاسخ داده می شود. در واقع اطلاعات سایت از سروری فراخوانی می شود که به موقعیت کاربر نزدیک تر باشد. بدین ترتیب سایت با سرعت بیشتر لود خواهد شد.

📎مزایای تکنولوژی cdn چیست؟

❇️سرتون رو درد نمیارم و در چند جمله خلاصه ش میکنم

1️⃣افزایش سرعت بارگذاری و نمایش صفحات وب در سیستم بازدید کنندگان به دلیل لود داده ها از نزدیک ترین شبکه توزیع محتوا.

2️⃣افزایش امنیت سایت‌ها (چرا که بیشتر ارتباط ها به صورت غیر مستقیم و محافظت شده هستند.)

3️⃣افزایش میزان پهنای باند و کاهش مصرف ترافیک اصلی سرور، به عنوان مثال اگر سرور شما ۱۰ گیگابایت پهنای باند ارائه می کند وقتی شما از یک CDN که دارای ۱۰ node است استفاده می‌کنید در حقیقت شما ۱۰ * ۱۰ گیگابایت به پهنای باند خود افزوده‌ اید.

4️⃣هزینه بسیار پایین برای استفاده (به دلیل استفاده چندین نفر از سرورها)

5️⃣نصب و راه اندازی ساده و آسان

6️⃣افزایش میزان بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو نظیر گوگل

7️⃣راه کاری عالی برای جلوگیری از حملات DDOS به سرور سایت.

8️⃣افزایش رضایت بازدیدکننده از سایت و کسب و کار شما به دلیل لود بسیار سریع سایت

گواهینامه امنیتی چیست؟

گواهینامه SSL، از صفر تا صد

گواهینامه SSL

هم اکنون بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود / ثبت نام

تماس با ما