جعبه شن یا Sand Box چیست؟

🗳 جعبه شن یا SandBox چیست؟

🔹اجرا کردن یک بدافزار یا ویروس یا هر نرم‌افزار آزمایشی دیگری در محیط ویندوز، خطرناک است و ممکن است آثار ویروس در سیستم کاملاً پخش شود. برای اجرا کردن ویروس‌ها از محیط امن سطل شن یا Sandbox استفاده می‌شود. Sandbox یا محیط محافظت‌شده، اصطلاحی امنیتی است و شاید در تنظیمات برخی آنتی‌ویروس‌ها و بسته‌های امنیتی دیگر، آن را دیده باشید.

🔹برای تست کردن ویروس‌ها و نرم‌افزارهای مشکوک، می‌توان از نرم‌افزارهای ایجاد محیط محافظت‌شده استفاده کرد. در این مقاله می‌خوام چند مورد از بهترین نرم‌افزارها در این زمینه را معرفی کنم.

🔑جعبه شن یا Sandbox چیست؟

🔹محیط حفاظت‌شده محیطی است که نرم‌افزار اجرا شده را از دسترسی به بخش‌های حساس سیستم محروم می‌کند. منظور از بخش‌های حساس، بخش‌هایی برای تغییر دادن تنظیمات سیستم و مانیتور کردن پردازش‌هاست.

🔹به عنوان مثال یک ویروس ساده برای پنهان کردن خود، معمولاً حالت Hidden‌ یا مخفی دارد و به علاوه با تغییری کوچک در رجیستری ویندوز، نمایش فایل‌های مخفی را غیرفعال می‌کند و حتی کاری می‌کند که کاربر نتواند Task Manager یا Registry Editor را اجرا کند! طبعاً یک راه ساده‌ی شناسایی ویروس‌ها، استفاده از تاسک منیجر است و به علاوه تمام تنظیمات کاربر در رجیستری ذخیره می‌شود. اگر این دو بخش از دسترس کاربر خارج شود، ویروس با خیال راحت در پس‌زمینه اجرا می‌شود و عملیات خرابکارانه‌ی خود را ادامه می‌دهد. وقتی ویروس را ابتدا در محیط حفاظت‌شده یا سندباکس اجرا می‌کنیم، ویروس معمولاً محدود و مسدود می‌شود و اتفاقی برای سیستم عامل ویندوز نمی‌افتد.

⛔️ البته برخی ویروس‌های پیشرفته به این صورت طراحی شده‌اند که در محیط سندباکس عملکرد معمولی دارند و نشان نمی‌دهند که در حقیقت یک بدافزار هستند اما زمانی که در محیط اصلی ویندوز اجرا می‌شوند، رفتار واقعی و خرابکارانه‌ی خود را بروز می‌دهند. بنابراین همواره مراقب باشید.

💢 نرم افزار SandBoxie

نرم افزار SandBoxie از معروفترین و قدرتمندترین نرم افزارهای امنیتی جهت حفاظت مرورگرهای وب و یا اجرای نرم افزار در محیط مشکوک و غیر قابل اطمینان میباشد. جعبه شنی یا Sandbox به روشی گفته میشود که بخواهیم توسط یک لایه حفاظتی از نفوذ بد افزارها یا اسکریپت های مخرب به کل سیستم جلوگیری نماییم و یا مایل باشیم فعالیت مشکوک در محیط ایزوله صورت گیرد . به طور مثال ممکن است به Keygen نرم افزاری مشکوک باشیم توسط اجرا در محیط Sandboxie با ضریب اطمینان بالا میتوانیم از تغییرات مخرب در سیستم جلوگیری نماییم همچنین در مورد اتصال به بسیاری از سایتها در صورتی که توسط پوشش امنیتی Sandboxie صورت گیرد تغییرات مخرب در سیستم ، محدود به همان محیط جعبه شنی خودمان میگردد.

اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در email
Email

فشرده سازی فایلها

چگونه فایل ها را بصورت جادویی فشرده کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود / ثبت نام

تماس با ما