گواهینامه SSL چیست؟

🔹گواهینامه SSL چیست؟🔹

اگر دقت کنید می‌بینید که آدرس برخی از وب‌سایت‌ها با http و برخی دیگر با https آغاز می‌شود. این s به علت آن است که این سایت‌ها گواهینامه خود را فعال کرده‌اند. اما سؤال اصلی اینجاست که این گواهینامه چیست و چه اهمیتی در کسب‌وکارهای اینترنتی دارد؟

گواهینامه ‏اس اس ال در واقع مخفف واژه‌ی لایه سوکت ایمن می‌باشد. این گواهینامه یک تکنولوژی امنیتی است و ارتباط کاربر با سرور را ایمن‌تر می‌کند. در واقع این ایمن‌سازی از طریق رمزنگاری اطلاعات ارسالی صورت می‌گیرد. برای درک بهتر این تعریف به مثال زیر توجه کنید:

زمانی که شما می‌خواهید خرید اینترنتی انجام دهید، باید فرمی را تکمیل کنید تا سفارش شما ثبت و پرداخت آن انجام شود. اطلاعات پرداخت برای شما محرمانه به شمار می‌رود و فروشگاهی که می‌خواهید از آن خرید کنید باید ایمنی لازم را فراهم کند. اگر گواهینامه SSL فعال نباشد، هکرها می‌توانند به سادگی این اطلاعات را مشاهده و از آن‌ها سوءاستفاده کنند. اما با فعال کردن این گواهینامه اطلاعات رمزنگاری می‌شوند و حتی اگر هکرها به این داده‌ها دسترسی پیدا کنند با یک سری اطلاعات نامفهوم مواجه می‌شوند. این اطلاعات توسط این گواهینامه رمزگشایی می‌شود و برای سرور قابل‌فهم می‌شود. در این حالت فقط اطلاعات بین مرورگر و سرور رد و بدل می‌شود و شخص سومی به آن دسترسی نخواهد داشت.

🔹مزایای استفاده از SSL🔹

👈🏻 از اطلاعات شخصی و بانکی شما محافظت می‌کند.

اصلی‌ترین کاری که SSL انجام می‌دهد، برقراری امنیت داده‌های تبادل شده است. این گواهینامه هر بیت را رمزگذاری می‌کند و الگوریتم رمزگشایی آن فقط در گیرنده وجود دارد. به عبارت ساده‌تر این اطلاعات قفل می‌شوند و کلید آن فقط و فقط در مقصد است. با این فناوری رمز عبور، اطلاعات بانکی و اطلاعات شخصی شما در امان خواهند ماند.

🔴 الگوریتم رمزگشایی را Private Key می نامیم. اگر فایل Private Key دست هکر ها بیافتد، دیگر SSL شما بی اثر خواهد شد 😄

🔴الگوریتم های رایج رمزنگاری RSA 2048 Bit – RSA 4096 Bit – ECC میباشند. که در پست بعدی به بررسی هر کدام می پردازیم.

👈🏻 گواهینامه SSL راهی برای اعتبارسنجی وبسایت هاست.

همان‌طور که می‌دانید با گسترش استفاده‌ی مردم از اینترنت سایت‌های کلاه‌برداری و تقلبی نیز زیاد شده‌اند. تفکیک این سایت‌های تقلبی از اصلی کار دشواری برای کاربران به خصوص افراد مبتدی است. به همین دلیل یکی از ساده‌ترین راه این است که ببینید آن سایت حتماً SSL داشته باشد زیرا برای دریافت این گواهینامه باید صاحب سایت مراحلی را برای احراز هویت انجام دهد. این احراز هویت، در مدل EV گواهینامه SSL سخت گیرانه تر است و موجب امنیت بیشتر می شود.

👈🏻 اگر نماد اعتماد الکترونیکی دو ستاره می‌خواهید، تنها کلید رسیدن به آن SSL است.

همان‌طور که می‌دانید اغلب افراد برای آن‌که ببینند سایتی قابل‌اعتماد است یا خیر به نماد اعتماد آن مراجعه می‌کنند. زیرا برای دریافت این نماد نیز باید هویت خود را برای وزارت صنعت و معدن شفاف کنید. تعداد ستاره‌های این نماد نشانگر اعتبار بیشتر آن می‌باشد. برای آن‌که بتوانید دو ستاره را دریافت کنید باید SSL را روی سایت خود فعال کنید.

🔴گواهینامه هایی که اعتبار سه ماهه دارند، نمی توانند نماد اعتماد دو ستاره دریافت کنند. در نتیجه برای دریافت نماد دو ستاره، نمیتوانید از SSL های رایگان استفاده کنید.

🔹الگوریتم های رایج رمزنگاری🔹

🔴الگوریتم رمزنگاری ECC (رمزنگاری منحنی بیضوی)🔴

1️⃣ استفاده از رمزنگاری منحنی بیضوی در سال ۱۹۸۵ مستقلاً توسط Neal Koblitz و Victor S. Miller پیشنهاد شد. این الگوریتم از سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ مورد استفاده وسیع قرار گرفت.

2️⃣ الگوریتم ECC معمولا دارای کلید رمزنگاری 256 بیتی است.

3️⃣ الگوریتم منحنی بیضوی نوعی الگوریتم جدید به حساب می آید و دارای برتری هایی نسبت به الگوریتم RSA است.

🔴الگوریتم رمزنگاری RSA یا همان (Rivest–Shamir–Adleman)

1️⃣ این الگوریتم سال هاست که بعنوان یک الگوریتم امن برای رمزنگاری داده های وبسایت ها استفاده می شود.

2️⃣ این الگوریتم، بصورت دو کلید 2048 بیتی و 4096 بیتی عرضه میشود.

3️⃣ الگوریتم 4096 بیتی طبیعتا قدرتمند تر از الگوریتم 2048 بیتی است. با این حال، طول رایج کلید، 2048 بیتی است. به نظرتان چرا؟ پاسخ اینه: الگوریتم های طولانی تر، سرعت را کم می کنند. پس به الگوریتم 2048 بیتی قانع میشویم😊

🔹انواع گواهینامه های SSL🔹

🔹شرکت های ارائه دهنده SSL معمولا SSL های خود را در سه قالب عرضه می کنند:

1️⃣ اعتبار سنجی دامنه – (Domain Validation)

این نوع گواهینامه که به DV نیز معروف است، ساده ترین نوع گواهینامه SSL است. که در چند دقیقه صادر می شود و برای افراد حقیقی و حقوقی صادر می شود.

2️⃣ اعتبار سنجی سازمان – (Organzation Validation)

این نوع گواهینامه که به OV نیز معروف است، فقط برای افراد حقوقی صادر می شود. بدین صورت که فرد مدارک شرکت خود را ارسال می کند و پس از احراز هویت، گواهینامه SSL برای او صادر می شود. صدور این گواهینامه دو روز الی یک هفته طول می کشد.

3️⃣ گواهینامه پیشرفته – (Extended Validation)

این گواهینامه مانند گواهی OV میباشد و مراحل احراز هویت آن نیز مثل OV است. ولی با این تفاوت که گواهینامه شما با “آدرس نوار سبز” نمایش داده می شود. یعنی نام شرکت شما نیز در قسمت سرچ ظاهر می شود.

به این پست امتیاز دهید
5/5

یک نظر برای “گواهینامه SSL چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود / ثبت نام

تماس با ما